Archive for the ‘İnsan Öyküleri’ Category

Köy Öğretmenin Deklanşöründe Arşivlenmiş Anadolu Köyleri

Salı, Temmuz 2nd, 2013

Anadolu köylerine bazen bir dağ yamacında, bazen bir nehir kenarında, bazen bir ovanın kuytu köşesinde, bazen dolambaçlı yolların sonunda bir vadide rastlarsınız. Birbirinden farklı mimari yapıları ile karşımıza çıksa da köyler, şimdilerde ortak kaderlerini yaşıyorlar. Yalnızlık, kaderine terk edilmişlik, köylerin ortak paydası olmuş. (daha fazla…)

Bu Bilek Bükülmez

Cumartesi, Mart 27th, 2010

mehmet-yilmazsoyTaş sokakların yorgun gölgelerinde, eski bir Antep evinin altında dar bir atölye sıkışmış sanat ve spor adamı Mehmet Yılmaz Soyu bulduk. Uğraştığı sanatlar ancak  kuyumcu terazisinde  tartılacak kadar incelik gerektiriyor. İlgilendiği spor dalları ise onun tam tersine güç gerektiriyor. Birbirine aykırı duran bu zarafet ve gücün tek ortak noktası içlerinde barındırdıkları doğru felsefeden geçiyor. (daha fazla…)

Çifte Kumru Kumalar

Pazar, Kasım 8th, 2009

kuma15Terör, kan davaları, töre cinayetleri son olarak açılım ile beyaz camlarımıza, gazete sayfalarımıza düşer hep Güneydoğu illerimiz. Kendine özgü töresi, kültürü, aile yaşantısı hep uzaktan bakılarak bizim duygularımıza göre iyi ve kötü nitelenmesi ile karşı karşıyadır. (daha fazla…)