Archive for the ‘Gaziantep’ Category

Sedefçilik

Perşembe, Aralık 8th, 2016

Ağaçlar canlı iken nefesimiz, gıdamız, gölgemiz, manzaramız; ölünce mobilyamız, yakacağımız, oyuncağımız … olarak bin bir şekilde yaşamımıza değer katıyor. Ağaç kesildikten sonra canlılığını kaybetse de usta ellerde yeniden hayat buluyor. Ağaca yeniden ruh veren en büyük zanaat ustalarından birsi de Sedefkarlar. Ağaca giydirdikleri sedeften gelinlikler ile ona ikinci baharı yaşatıyorlar. (daha fazla…)

Şeyh Fethullah Küllliyesinin Hikayesi

Pazartesi, Aralık 1st, 2014

Gaziantep’te dilden dile Şeyh Fethullah hazretleri hakkında bin bir rivayet dolaşır. Rivayetlerle, gerçekler birbirine karışınca ister istemez insanın içinde bir ikilem oluşur. İçimizde oluşan tereddüt ve merakın etkisi ile Şeyh Fethullah hazretlerinin külliyesinin yolunu tutuk. Külliye Şehreküstü semtinde Kepenek Mahallesinde bulunmakta. Halk arasında, Külliyede bulunan Camii ve hamam Şıh Camii ve hamamı olarak da bilinmektedir. (daha fazla…)

Tesbihciler ve Saatçiler Kahvehanesi

Pazar, Şubat 16th, 2014

Anadolu’nun köyünden metropol şehirlerine kadar vazgeçilmez tek ortak sosyalleşme ortamı kahvehanelerdir. Çayların bahane edildiği muhabbetler uzar gider kahvehanelerde.  Gaziantep’te öyle bir kahvehaneye misafir oluyoruz ki kahvehanede çay şahane, ticaret bahane, muhabbet ise kahkaha ve hüzünle karışık bir tiyatro oyununu andırıyor. (daha fazla…)

Çeyiz Sandığındaki Define “Antep İşi”

Perşembe, Şubat 6th, 2014

Şairdir antep evinde her kadın, “Antep işini” gergefte yazar, kumaşta dokur. Sabır ve göz nuru ile ortaya koyduğu bu eseri düğününden sonra bir define gibi sandığa kor. Zaman zaman sandıktan çıkarıp gizlice çocuklarına okur.

Gaziantep yöresinde genç kızların çeyizinin ana parçasını oluşturan  “Antep işi”nin hikâyesi eskilere dayanıyor. Yapımı zahmetli olmasına rağmen “Antep işi” Gaziantep’te hala kadınların gergefinde hayat buluyor. Dokumaktan çok sökme ile yapılan bu sanat eski zamanlardan modern zamanlara klasik çizgileri taşıyor. (daha fazla…)

Gaziantep’in Avrat Pazarı

Pazar, Şubat 7th, 2010

avratAvrat Pazarı çağrıştırdığı muzip anlamdan dolayı Gaziantep dışından gelenlerin ilgisini çekiyor. Avrat pazarı isminin önündeki Muzip perdeyi aralayarak, pazarın geçmişine bir yolculuğa çıktık.

Gaziler caddesinin sonunda, sağa dönüldüğünde Gaziantep yöresine has mimarisi ile Hacı Veli Camii’ni görüyorsunuz. (daha fazla…)

Gaziantep’te Kar Düşleri

Pazar, Şubat 7th, 2010

karantepHer kış, yeniden yağar, taze bir kar

Her kış, taze bir ölüyü alır mezar

Kimimize umuttur gelecek bahar

Kimimize tabuttur taze bir kar (daha fazla…)

Gaziantep’in Kültür Yolu

Pazartesi, Ekim 19th, 2009

kulturyoluBazen zaman dursun ister insan, siyah beyaz bir fotoğraf karesinde.  Doğduğu evin avlusunda çocuk sesleri sürsün diye düşünür. Gençliğinin geçtiği samimi sokaklar bozulmasın ister. Birbirine yaslanarak ayakta duran eski çarşı zanaatkârının çekiç sesleri, makine çarklarının arasında kaybolmasın ister. (daha fazla…)