Archive for the ‘Deneme’ Category

Ne çok ölüyoruz bugünlerde anne!

Pazartesi, Eylül 7th, 2015

Ne çok ölüyoruz bugünlerde anne!

 Yıldızlar dökülüyor her gece gökyüzünden, güneşlere yolculuk başlıyor her gün yeryüzünden. İnsanlık sahile vuruyor. Ellerimizden kayıp gidiyor bin bir emekle yetiştirdiğimiz fidanlarımız. Dini, dili, mezhebi, ırkı ne olarsa olsun ölen hep bizim insanlarımız. Bizim kadınlarımız Bizim çocuklarımız.

Ne çok ölüyoruz bugünlerde anne!

 Ne çok acı taşıyoruz serçe yüreklerimizde.  Ne ihanet görüyor gözlerimiz. Ne çok anlamsız kalıyor sözlerimiz.Çığlıklar bir mengene gibi kıskaca almış duygularımızı. Kurtulamıyoruz öfkenin öksesinden.

(daha fazla…)

Ya İslam Yanlış Ya Müslümanlar Yanlışta

Salı, Eylül 9th, 2014

Ne garip kaldın sen öyle ey Mekke çölünde doğan zemzem. Ne garip kaldın sen ey Medine sürgününde filizlenen hicret gülü. Ne garip kaldın sen ey iki cihanın sevgilisi. Ne garip kaldın sen ey ilk nur son rehber. Ne garip kaldın sen ey sevgili peygamber.  Ne garip kaldı dinin, ne garip kaldı kitabın. Ve yine gariplere kaldı İslam’ın.

(daha fazla…)

Okul Hapishaneleri Kaldırılsın

Salı, Eylül 2nd, 2014

Eğitim hayatı anlamlandırma sanatıdır. İnsan eğitilebildiği oranda hayattı çözümleyebilir. Bu manada okullarda dört duvar arasına hapsedilmekten kurtarılmalıdır. Duvarların kaldırıldığı eğitim sisteminde eğitimcilerinde adanmış olması esastır.

Bu gün Türkiye’nin önünde en büyük sorun eğitim olarak duruyor. En güçlü iktidarlar bile bu sorunu çözemiyor. Sorunun temel kaynağı gerek ailenin gerekse hükümet politikalarının eğitimden çok öğretimi önceliyor olmasıdır. (daha fazla…)

Yangın Var Dostlar

Pazartesi, Aralık 30th, 2013

Yangın var dostlar, yangın var. Hırsız evi soymuş. Kaçarken evi ateşe vermiş. Ev yanıyor, sokak yanıyor, mahalle yanıyor, şehir yanıyor, ülke yanıyor, yürek yanıyor. Elinde bir damla gözyaşı olan bu yangına ağlasın dostlar, bu yangına ağlasın.

Şahsi ikballer için umumun istikbalini karartacak sloganlar atılıyor. Gövdeyi kurt götürmüş farkında değil kuyruğu dik tutma telaşına düşmüş koca koca adamlar. (daha fazla…)

Bu Beden Senin mi ABLA

Pazartesi, Temmuz 29th, 2013

Son dönemlerde kadın bedeni üzerine tartışmalar arttı . Dillerde sloganlaşan “benim bedenim” şeklinde kısa bir cümle var. Bedenin özel hayat olduğu, bedene ait tasarrufun özel yaşam ilkeleri gereği dışardan müdahale edilemeyeceği görüşünün medyada sürekli pompalandığını görüyoruz. Artık beden fetişleri her türlü olayı bahane ederek eylem yapma yoluna gidiyorlar. (daha fazla…)

Sanat Zekatı Vermeyenler

Pazar, Temmuz 21st, 2013

Toplumların gelişmişliğinin en büyük göstergesi şüphesiz sanattır. Görsel sanatlarda, gösteri sanatlarında, plastik sanatlarda ortaya konulan eserler medeniyetlerin göstergeleridir. Toplumlar bugün zenginlikleri ile ağırlanır, yarın dünya mirasına bıraktıkları eserler ile değerlendirilir. (daha fazla…)

Sensiz Gelen Nev Baharlara Dargınım

Pazartesi, Nisan 15th, 2013

Senin açmadığın bahçeye yağmur düşermiş, bülbül konarmış gül dalına, bana ne! Düğün varmış köyde, bayram gelirmiş şehre, bana ne! Sensiz hüzün yüklü baharlar. Gecenin rengini taşır sabahlar. Dört bir yanımda ahlar, siyahlar. (daha fazla…)