Archive for the ‘Öykü’ Category

Yarım Ekmek

Pazar, Ekim 16th, 2016

Mavi gözlerini ovuşturarak uyandı. Tatlı rüya bitmiş yine kabuslarla geçen günlerden birisi başladı. Yüzüne bir su çalarak yıkık dökük evden çıktı. Mardin’in taş sokaklarında hızlı adımlar ile fırının yolunu tuttu.

Taştan yapılmış evler bir zamanlar huzurla yaşadığı Halep sokaklarına benziyordu. Fırının köşesini dönerken ki  sokak Halep’te ki evlerinin bulunduğu sokağa çok benziyordu. Her sabah olduğu gibi o güzel Halep günlerini hayal ediyordu. Annesi, babası, kardeşleri  fırından aldığı ekmeğin sıcaklığı kadar sıcak evlerinde mutluydular. Sonra savaş, kurşun bomba, ölüm tatlı hayallerini kabusa döndürüyordu. (daha fazla…)

YANGIN

Perşembe, Mart 26th, 2015

Önce bir duman yükseldi binaların arasından sonra hızlıca alevler sardı evi. Karşı balkonda ki adam yangını gördü. Hemen telefonu sarıldı. “Yangın var bizim mahallede” diye bildi.

İtfaiye, ambulans, polis arabalarının sirenleri mahalle arasında birbirine karıştı. Mahalleli bir telaş ile toplandı olay yerine.

İtfaiye gelene kadar çoktan kül olmuştu ev. İtfaiye erleri yangını kontrol altına aldıktan sonra amirlerine bilgi verdiler. tüm kalabalık sukut etmiş söylenenleri duymaya çalışıyordu. (daha fazla…)

Kırmızı Başlıklı Flash Bellek

Pazar, Aralık 28th, 2014

Yazar öldükten sonra tüm kişisel eşyaları apar topar depoya kaldırıldı. Öyle çok eşyası da yoktu. Eskimiş bilgisayarı, kartuşu doldurulmaktan eskimiş yazıcısı, arkası önü yazılmış bir sürü kâğıt, bir adet kırmızı başlıklı Flash bellek, birkaç kalem ve bir sürü sağı solu okunurken karalanmış kitap vardı.

 

Yazarın mirasçıları için bu eşyaların hiçbir maddi değeri yoktu. Onlar ondan kalan evin arazilerin derdine düşmüşlerdi. Ölümünden hemen sonra yazarın arazilerini ve evini satılığa çıkardılar. Araziler iyi para ettiği için hemen satıldı.

(daha fazla…)

Masal Ülkesi

Pazartesi, Haziran 10th, 2013

Küçük bir kasabada sarı saçlı mavi gözlü küçük bir kız
yaşardı. Anne ve babasını kaybetmiş ninesinin yanında kalırdı. Yoksulluklarına
rağmen mutlu bir hayat sürmekteydiler. Maddi olarak çok şeyleri olmasa da
birbirlerini sonsuza kadar yaşatacak sevgileri vardı. Küçük kız adı Ayşegül
olmasına rağmen etrafına dağıttığı gülücüklerden dolayı ona Gülperi derlerdi.
Gülperi ninesinden masal dinlemeyi severdi. (daha fazla…)

Özgürlük Kuşları-Şehitkamil

Salı, Ocak 8th, 2013

Kırkayak parkı bugün de cıvıl cılvıldı. Ulu camide öğle ezanı yükseldi. Yaşlılar ezanla birlikte banklarından kalkarak camii yolunu tuttular.  Onların yerini Akyol kütüphanesinden çıkan öğrenciler aldı. Parktaki Gaziantep kurtuluşunu anlatan heykellerin önüne de güvercinler kendilerine atılan yemleri n keyfini sürüyordu. Parkta oynayan çocukların ve kuşların sesi birbirine karışıyordu. (daha fazla…)

Saat Tamircisi

Pazartesi, Mart 19th, 2012

Sabah namazının hemen çıkışında dükkânının kapısını
açtı Abbas Usta. Tik tak, tik tak, tik tak korusu karşıladı kendisini.
Ustalarını görmenin mutluluğunu yaşıyordu sanki saatler. Tik tak sesi Abbas
ustaya mutluluk veren dünyanın en güzel sesiydi. (daha fazla…)

Işık

Çarşamba, Temmuz 20th, 2011

isikKaranlık, her zaman, her an karanlık. Yusuf’un kuyusunda, Yakup’un yaşadığı karanlık. Gece de, gündüz de karanlık. Bütün renkler soyutlanmış, tek bir renk var siyah, siyah, siyah. Gece ile gündüz arasında hissedebildiği tek fark sesler. Sesler kesilince gece, sesler yükselince gündüzün olduğunu anlayabiliyor. (daha fazla…)