Archive for the ‘Gönül Mekanları’ Category

Man Adasında Yedi Osmanlı Şehidi

Pazar, Mayıs 24th, 2015

Limandaki  deniz fenerinden tüm adaya yayılan siren sesi ile uyanıyoruz. Gece yarısı geldiğimiz Isle Of Man (Ellan Vannin)  adasını kalın bir sis tabakasının kapladığını görüyoruz.  Cennetten koparılmış bir parça gibi  güzel Man adasında sirenler çalıyorsa  adada ulaşımı sağlayan vapurlar/uçaklar çalışmıyor demekmiş. Yedi Osmanlı şehidinin sırlarını  arıyoruz bu sisler adasında. (daha fazla…)

Abdurahman Gazi Bir Beyaz Adam

Pazar, Haziran 29th, 2014

Palandöken beyaz düşŸerin yağŸdığŸı yüce bir dağŸ. Omuzun da yükünü taşŸır Anadolu€™nun, Erzurum€™un. Yüce dağŸın eteklerinde uzak diyarlardan gelmişŸ bir çöl misafir konaklamakta asırlardır. Bir gönül süvarsi Abdurrahman gazi hazretlerinin gönül kapısından girmek, mana atmosferinden bir nefes almak için düşŸtük Erzurum€™un yoluna.

 

Erzurum doğŸunun en güzel illerinde birisi. Tarihin derinlerinde kalan güzellikler şŸehrin her yerinde bulunmakta. ևok sayıda deprem geçirmesine rağŸmen camiler ayakta, minareler ezanları en güzel nidaları ile duyuruyor. şžehrin en büyük özelliğŸi ise medreseleri. (daha fazla…)

Diyarbakır yada Diyâr-ı Sahâbe

Pazar, Aralık 27th, 2009

hzsuleymancamiiYeryüzü Yıldızları Geceleri gökyüzünün lacivert renginde yıldızlara ulaşmak için başımızı kaldırırız. Yıldızlar bizim için hep ulaşılamaz, hep uzaktadırlar. Oysa yakınımıza kadar gelmiş yıldızlar vardır ki onları fark edemez ve onlardan uzak dururuz. (daha fazla…)

Mahmut Hüdâî Hazretleri

Pazar, Ağustos 30th, 2009

hudai4Marmara’nın sahiline sedefle işlenmiş bir Osmanlı ruhudur Üsküdar… Her sokağında her taşında, bir eski zaman musikisi duymak ve de hissetmek hala mümkündür. Yer yer tarihi camilerin avlularına serpilmiş çınarların altında kendini bulmak isteyen insanlara şahit olabilirisiniz. (daha fazla…)

Bursa’nın Fenârî

Pazar, Ağustos 30th, 2009

mollafenari3Nefis direnirse, yönünü yokuşa sürmek gerekir Bursa sokaklarında. Biz de nefsimize inat düşüverdik Bursa yokuşlarına. Eski Bursa sokaklarında, zaman donmuş, mekân değişmiş gibi geçmişin gölgeleri düşer peşimize… (daha fazla…)

Menzilin Seydası

Pazar, Ağustos 30th, 2009

seyda2Menzil Yolu Düşleri
Bu ayki yazımızı, bundan sadece on üç sene önce ahiret yolculuğuna uğurladığımız, bütün Müslümanların ‘Gönüller Sultanı’, ‘Seyda Hazretleri’ olarak tanıdığı büyük bir zatı tanımaya ve hatırlamaya hasrediyoruz. (daha fazla…)

Bayezid-i Bistami Hazretleri

Perşembe, Ağustos 13th, 2009

bistami3Yolculuk bazen kendini aramaktır kendinde. Bazen kaybolmaktır kendi içinde. Bazen bulmaktır kendini kaybedilmişlikte. Nice yolcular vardır ki yollarda kaybolmuştur. Nice yolcular da vardır ki yollarda bulmuştur kendini. (daha fazla…)