Archive for the ‘Gezi’ Category

Narenciye Güzeli Kozan

Perşembe, Aralık 8th, 2016

Neder bilmem ki şairi, ozanı
Kale eteğine kurmuşlar Kozanı
Portakal limonla kaynar aş kazanı
Çoktur hem okuyan hem yazanı

Uzaktan bakınca başını göğe yaslamış bir Türkmen gelini gibidir Kozan. Başında kadim bir tarih örtüsü, belinde yeşil kuşağı, turuncu puantiyeli eteği ile Çukurova’ya dağların şarkısını, şırıldayan şelalelerin eşliğinde söyler. (daha fazla…)

Üsküp; Gündüz Müslüman Gece Hıristiyan Şehir

Cumartesi, Temmuz 30th, 2016


Semboller savaşının devam ettiği en güzel cephelerden biridir Üsküp. İkiye bölünmüş kalbin bir yanı beş yüzyıl Osmanlı ve İslam yaşanmışlığının zarif, ince ve bir o kadar mütevazi mimari izlerini taşıyor. Diğer yanına baktığımız zaman ise  üstünlüğün kendinde olduğunu vurgulamak için Romanın gotik mimarisi ile yapılmış abartılı binalar, heykeller ve dağın tepesine dikilmiş haç duruyor. Birbiri içine geçmiş eserler ise iki ayrı inanç kimliğinin ortak yaşanmışlıklarının sembollü olmuş durumda. (daha fazla…)

Ohrid Balkanların Bir İnsici

Cumartesi, Temmuz 2nd, 2016

Osmanlı’nın diğer yarısı balkanların yüreğinde mavi bir nazar boncuğudur Ohrid gölü. Yerel halkın deyimi ile cennetten süzülmüş bir damladır. Denizleri besleyen dev bir göze, içinde güzellikleri saklayan gizemli bir hazinedir. Hemen yanı başındaki kadim şehir Ohrid’de dalga dala şarkılar söyleyen bir inci tanesidir.
Doğada renk cümbüşü Ohrid şehrine de yansımış. Tarihi çınar meydanından başlıyor Ohrid’in hikayesi. 360 derece meydanda döndüğümüzde kilise çanları, camii minareleri, tekke, tepede kale ve eski evlerin gölgelediği çarşılar şehrin kimliği hakkında bilgi veriyor. Altı bin yıllık geçmişi ile Müslümanlar ve Hıristiyanların beraber yaşadığı şirin bir kent Ohrid. (daha fazla…)

Evri Nilüferler Kasabası

Pazar, Mayıs 15th, 2016

Çıplak dağın böğrüne serpilmiş evler, evlerin eteklerinde nilüfer ile bezenmiş mavi göl ve suya düşen minaredeki ezan, Evri’de insanı huzura çağırıyor.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesine bağlı Evri kasabası dokunulmamış doğası ile insanları büyülüyor.

Göle düşen minarenin silueti izleyenlere doyumsuz anlar yaşatıyor. Minarenin sudaki yansıması Uzungölü çağrıştırıyor.

Göl bir doğa harikası olmasına rağmen çevre düzenlemesi yapılmadığı, göle hala lağım sularının karışması sebebi ile maalesef çok kirli duruyor. (daha fazla…)

Birecik Kelaynaklar Diyarı

Pazartesi, Şubat 8th, 2016

Fırat’ın kıyısında geniş zamanlara serpiştirilmiş dar mekânlar. Ve dar mekânlarda geniş yürekli insanlar. İçinden tarih geçen evlerin sıkıştırdığı sokaklar. Kelaynakların bereket getirdiği topraklar. Suyun ötesine deki Şanlıurfa’nın ilçesi Birecik’e düştü yolumuz.

Güney Doğu Anadolu’yu batı bölgelerinden ayıran Fırat’ın güney yakasına düşer Birecik. Yolunu güneye düşürenlerin geçmek zorunda oldukları köprü Birecik köprüsüdür. Köprünün bir ucunda Birecik, diğer ucunda biz varız. Fırat’ın kenarında beyaz kalkerli tepeler üzerine dizilmiş Birecik evleri. Kalkerli tepenin en yüksek yerinde ise Fırat’a sırtını yaslamış Birecik Kalesi. (daha fazla…)

Altın Sarısı Biblo ” DUBROVNİK “

Pazartesi, Kasım 2nd, 2015


Yugoslavya parçalandığında Hırvatlara batılılar tarafından hediye edilen Dubrovnik bir çeyiz sandığı gibi hem kapalı hem de gizemli bir şehirdir. Adriyatik denizinin maviliği ve Balkanların yeşili ile bezenmiş Dubrovnik’e rotamızı düşürüyoruz.
Balkanların zor coğrafyasından sonra ulaştığımız Adriyatik denizinin kenarında tarih, doğa ve mimari harikası Dubrovnik büyülü bir deniz kızı gibi karşımıza çıkıyor. (daha fazla…)

Yunanistan’da Bir Osmanlı KAVALA

Pazar, Ekim 18th, 2015

Kavala, denize konumu ile Marmaris, altından yol geçen su kemerleri ile İstanbul’a benzeyen bir Osmanlı şehri olarak Yunanistan da karşımıza çıkıyor.
Kavala, etekleri Ege denizinin sularına salınmış yeşil başlı bir gelin gibi sabahın ilk ışıklarında bizi karşılıyor. Durgun bir deniz, heybetini kaybetmeyen kale, öteden günümüze hatıralar taşıyan su kemerleri ilk gözümüze çarpanlar oluyor. (daha fazla…)