YANGIN

Önce bir duman yükseldi binaların arasından sonra hızlıca alevler sardı evi. Karşı balkonda ki adam yangını gördü. Hemen telefonu sarıldı. “Yangın var bizim mahallede” diye bildi.

İtfaiye, ambulans, polis arabalarının sirenleri mahalle arasında birbirine karıştı. Mahalleli bir telaş ile toplandı olay yerine.

İtfaiye gelene kadar çoktan kül olmuştu ev. İtfaiye erleri yangını kontrol altına aldıktan sonra amirlerine bilgi verdiler. tüm kalabalık sukut etmiş söylenenleri duymaya çalışıyordu.

- Amirim. İçerde kimse yok. Ama her şey yanmış kül olmuş.

Evin sahibini iyi tanıy
an komşularından birisi meselenin ciddiyetini tüm kalabalığa duyurmak için yüksek ve üzüntülü bir sesle.

- Vah vah. Yazık oldu eve. Ne emeklerler ile almışlardı. Adam boğazından kesti  başlarını sokacak bir yuva aldı. Ne ev kaldı ne eşya. Ne yerler, ne içerler, nerde kalırlar şimdi?

Daha yürek yangını ile sözünü bitirmemişti ki evin sahibi Ali bey göründü sokağın başında. Ona doğru koştu.

- Yetiş Ali bey yetiş. Gitti, tükendin. Senin ev yandı. Kurtaramadılar hiç bir şeyi.

Herkes her şeyini kaybetmiş zavallı gözü ile Ali beye acıyarak baktı. Ali bey sakin ve metanetli bir şekilde komşusunu teskin etmek için omzuna dokundu.

- Üzüldüğün şeye bak komşu. Şükürler olsun ki sadece ev yanmış.

- Ev değil Ali bey içindekilerin hepsi yanmış.

Ali bey gözünden sevinç gözyaşları akarak anlattı.

- Yanan onlar olsun komşu. Dün iş yerinde patrondan fırça yedim sinirlerim tavan yaptı. Akşam eve gelince hanıma sataştım. Biraz atıştık. Darılıp annesine gitti üzüldüm. Çocuk eve gelmedi. aradım ben annemin yanına gidiyorum dedi. Cinler tepeme çıktı.Bütün aksilikler beni buldu diye kendi kendime kızıp mutfağa girdim. O öfke ile ekmek dilimlerken bıçak elimi kestim. Elimi sardırmak için hastaneye gittim.

- Desene felaketler seni bulmuş bugün.

- Ne felaketi komşu ne felaketi. Bu bir lütuf. Aile mi ve beni ateşten koruyan Rabbime binlerce şükürler olsun. Küçük bir tokatla bizi o yangından kurtardı. Ya içinde biz de olsaydık.

 

Tags: , , , ,

Leave a Reply