Evri Nilüferler Kasabası

Çıplak dağın böğrüne serpilmiş evler, evlerin eteklerinde nilüfer ile bezenmiş mavi göl ve suya düşen minaredeki ezan, Evri’de insanı huzura çağırıyor.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesine bağlı Evri kasabası dokunulmamış doğası ile insanları büyülüyor.

Göle düşen minarenin silueti izleyenlere doyumsuz anlar yaşatıyor. Minarenin sudaki yansıması Uzungölü çağrıştırıyor.

Göl bir doğa harikası olmasına rağmen çevre düzenlemesi yapılmadığı, göle hala lağım sularının karışması sebebi ile maalesef çok kirli duruyor.

Gölde Ördekler, Kazlar, Karabataklar ve bir çok yabani kuşu görebiliyorsunuz. Gölün üzeri rengarenk Nilüferler ile kaplı bulunuyor. Bölgede çok çeşitli endemik bitki bulunuyor.

3700 Nüfuslu kasabada insanlar misafirperver. Evri; Pınarbaşı, Taşbiçme,  Evri mahalleri İbrahim Ağa Çiftliği, Sakızlıhöyük, Yol Geçidi mezralarından oluşuyor.

Osmanlıda Oba olan Evri’de tarihi kaya mezarları da bulunuyor. Bölgeden çıkartılan tarihi eserler Kahramanmaraş müzesinde sergileniyor.

Keçi besiciliğinin ve tarımın yaygın olduğu kasabada, keçi sütü, keçi yoğurdu özelikle de keçi peyniri harika olarak adlandırılıyor. Doğada her çeşit ottan yiyen keçilerin sütü çok lezzetli oluyor.

Gaziantep- Adana otobanı Narlı çıkışından üç  km   gidilen Evri Kasabası’nda her yıl şenlikler düzenleniyor.

Göl kenarın da kamp kurmuş öğrenci çadırları buranın Turizm merkezi olmasında umut veriyor.

Çevre düzenlemesi yapılması gölün genişletilmesi durumunda doğa, gıda, tekne turları, karavan ve çadır kamp merkezleri ile bir turizm merkezi olabilir.

Nasıl Gidilir.Gaziantep Adana otobanı Narlı Çıkışından hemen sağa döndükten 2 km sonra Evri’ye varırsınız.style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8161168489897369"
data-ad-slot="5885259388"
data-ad-format="auto">


 

DAHA FAZLA FOTOĞRAF İÇİN TIKLA

Tags: , , , ,

Leave a Reply