Yarım Ekmek

Mavi gözlerini ovuşturarak uyandı. Tatlı rüya bitmiş yine kabuslarla geçen günlerden birisi başladı. Yüzüne bir su çalarak yıkık dökük evden çıktı. Mardin’in taş sokaklarında hızlı adımlar ile fırının yolunu tuttu.

Taştan yapılmış evler bir zamanlar huzurla yaşadığı Halep sokaklarına benziyordu. Fırının köşesini dönerken ki  sokak Halep’te ki evlerinin bulunduğu sokağa çok benziyordu. Her sabah olduğu gibi o güzel Halep günlerini hayal ediyordu. Annesi, babası, kardeşleri  fırından aldığı ekmeğin sıcaklığı kadar sıcak evlerinde mutluydular. Sonra savaş, kurşun bomba, ölüm tatlı hayallerini kabusa döndürüyordu.

Yine  o tatlı hayallerle geçti sokağı, çalıştığı fırına yaklaştığını ekmek kokusundan biliyordu. Buram buram ekmek kokusu tarihi taş sokakların arasında dalga dalga yayılıyordu.  Fırından içeri girdiğinde  yine fırçayı yedi Ustasından.

- Nerde kaldın Arap?

- Geldim usta.

- Hem paraya ihtiyacın var hem de geç kalıyorsun. Böyle çıraklık olmaz. Koş içerden bir tahta hamur getir.

Yüreği kırık karnı açtı. Adı Muhammed’di ama Suriye’den gelmiş bir sığınmacı olduğu için herkes ona Arap diyordu. İlk zamanlar kıssa da bu lakaba alışmıştı. Pek umursamıyordu. Ustası günlük on lira birde akşam giderken bayat ekmek veriyordu. Onu da bin minnet. Hamur tahtasını kaptığı gibi geldi. Küçük bedeni tahtaları taşımakta zorlanıyordu. Henüz on yaşındaydı.

Sıcak ekmeklerin fırına girip çıkması ile ortalığa yayılan koku açlığını daha da artırıyordu. Musluktan su içiyor ama açlığı bir türlü geçmiyordu. Bozuk bir ekmek çıksa arkada çaktırmadan yerdi. Bu sabah oda olmuyordu.

Fırının telefonu çaldı. Usta telefona baktı.

- Arap buraya gel

- Buyur usta

- Al şu on ekmeği uçarak git aşağıdaki lokantaya bırak gel.

- Tamam usta

Aç karna yol yürümenin  kendisine vereceği zahmetin külfeti ile yüzü düştü. İstemeye istemeye yola koyuldu.


style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8161168489897369"
data-ad-slot="6983672185"
data-ad-format="auto">

  • ÜYE GİRİŞİ

  • YOL AÇIK


    OKUMADAN YOLA ÇIKMA
  • TV Programı


  • Geziantep TV